2010. május 23., vasárnap
Ülőmacis gyerekpulcsi
Mérete: 104, 116, 128-as méretekre.
A leírásban és a leszámolható mintán is a zárójelben levő számok a nagyobb méretre vonatkoznak.
Hozzávalók: középvastag gyapjú fonal 250 (300, 350) g fenyőzöld; kb. 50 g ( vagy maradék) tűrkíz, fekete, bézs, szürke, barna és homok vagy rózsafaszín; 3,5-es és 4,5-ös kötőtű; két fekete gyöngy a szemekhez, kb. 8 mm-es; 1 6 mm-es fekete gyöngy a kicsi maci szeméhez; 20 cm szalag vagy kész masni, kb 3 cm széles.
Patentminta: 2 sima, 2 fordított szem váltakozik.
Simakötés: színén sima fonákján fordított szemek.
Macimotívum: A leszámolható minta szerint kötjük Egy kocka egy szemnek felel meg. A következő szín magyarázat szerint dolgozunk: üres kocka= fenyőzöld; x= szürke; /=homokszín; 1 és üres karika= bézs; 2=barna, tele kocka= fekete. A fonalakat a norvég mintánál szokásos módon a munka fonákján keresztezzük és vezetjük. A minta közepét a nyíl jelzi a leszámolható rajzon.
Kötéspróba: 20 szem és 27 sor = 10x10cm.
Háta: 72 (84-92) szemmel kezdjük 3,5-es tűvel, tűrkíz színnel, majd 1,5 cm azaz 4 sort kötünk patentmintával de már fenyőzölddel. Aztán 4,5-ös tűvel folytatjuk sima kötéssel 21,5 (24,5 - 26,5) cm, 58 (66 - 72) sor magasságnál megjelöljük az újja helyének kezdetét és tovább kötünk még 15 (16-17) cm-t = 42 (44 - 46) sort. Ezután az egészet egysorban leláncoljuk.
Eleje: Úgy készítjük mint a hátát, de macimintával és nyakkivágással. A macis mintát a passzé fölött 5 sorrral kezdjük. A nyakkivágáshoz az ujja helye kezdetétől mért 11 cm-re (12 - 12 cm) = 30 (32-32) sor magasságban leláncoljuk a középső 12 (14 - 16) szemet, és mindkét szélén még minden 2. sorban 1x4, 1x2 és 2x1 szemet fogyasztunk. Ezután leláncoljuk a váll szemeit.
Ujjai: 42 (44 - 46) szemmel kezdjü, 3,5-es tűvel, tűrkíz fonallal. Aztán fenyőzölddel 1,5 cm-t = 4 sor-t kötü patentmintával, majd 4,5-es tűvel kötünk tovább sima kötéssel. A bővítéshez mindkét oldalt az 5. sorban 1 szemet, aztán minden 6. sorban (9, 10, 11.) 1 szemet teszünük hozzá. Így lesz 62 ( 66 - 70) szem. 25,5 (27,5 - 3,5) cm = 70 (74 - 82) sor magasságnál egysorban leláncoljuk a szemeket.
Összeállítás: A részeket kifeszítjük, benedvesítjük s hagyjuk megszáradni. A gyöngyöket a szemeknek felvarrjuk, az orrot feketével kihímezzük.
A nyakkivágáshoz a nyakkörön felszedünk 62 ( 66 -70) szemet körkötőtűre és 3 cm-t kötünk patent mintával, fenyőzölddel, majd tűrkízzel leláncoljuk a szemeket.
Minták: szabásminta és leszámolható maciminta
Pomponos sapka
Fülvédős pomponos sapka kicsiknek 48-52 cm-es fejbőségre, de arányosan nagyobbítható. Mérete: kb. 48-52 cm-es fejbőségre való.
Hozzávalók: kb. 10 dkg közepesnél vékonyabb gyapjú-műszál keverék fonal, 5 db 2-es harisnyakötőtű és horgolótű.
Minták: Patent: 1 sima és 1 fordított váltakozik. Sima: körkötéssel minden sorban sima szemek.
Méretpróba: 30 szem és 42 sor = 10x10 cm.
Elkészítés: 104 szemmel kezdjük a 4 tűre egyenlően elosztva, és patentmintával 10 cm-t kötünk. Simakötéssel folytatjuk a sor kezdés és hátsó középrészen legyen. 25 cm-es magasságban a szemeket félretesszük. Az 1. és 4. tű szemeit a 2. és 3. tű szemeivel szemutánzó öltéssel összeöltjük. A fülvédőket 18 szemmel kezdjük és simakötéssel készítjük. 4 és fél cm magasságban a sor elején és végén összekötünk 2-2 szemet, a fogyasztást 2 soronként még ötször megismételjük. A megmaradt szemeket 7 cm-es magasságban leláncoljuk. A fülvédőket a kezdősor kivételével 1 sor rövidpálcával behorgoljuk, majd a kezdősort a háta közepétől jobbra és balra 6 cm-es távolságban a patentrész utolsó sorához öltögetjük. A patentszegélyt kívülre félbehajtjuk. 2 db kb. 7 cm-es pompont készítünk és a sapka csúcsaira varrjuk. Ceruzavastagságú zsinórt sodrunk és a fülvédőkre varrjuk.
Makramé csomózás
A makramé, egy könnyen megtanulható csomózási technika. Csomózással készíthetünk karkötőket, nyakláncokat, ékszereket, faliképeket, virágtartókat, táskákat, egyéb öltözék kiegészítő és lakásdíszítő tárgyakat.
Felhasználható alapanyagok:
A csomózáshoz használható zsinegek: színes juta-, len- és kenderzsinegek, különböző kézimunka fonalak, bőr, selyem valamint műanyag alapanyagú fonalak, szálak, stb.
A díszítéshez használható anyagok: színes üvegyöngyök, fa, fém, ásvány és műanyag gyöngyök, kagylók, csigák, stb.
Makramé alapcsomók
- laposcsomó
- váltott laposcsomó
- spirálcsomó
- sorcsomó
- oldalhurok
- váltott oldalhurok
- váltóhurok
- kezdő vagy zárócsomó
Laposcsomó készítése:
A laposcsomó vagy pároscsomó elkészítéséhez 2 db, kb.1,5 m-es zsinegre van szükségünk. Ne félbe, hanem 40/110 cm arányban hajtsuk ketté a zsineget. Így négy szálat kapunk. A két rövidebb szál lesz a vezetőszál, ez fut középen. (a képen a zöld színnel jelöltek)
Erre a két szálra fogjuk ráhurkolni a két hosszabb zsineget, a két szélső szálat.
A bal oldali szálat a két középső szál fölé helyezzük keresztben, majd a jobb oldali szállal áthurkoljuk az ábra szerint, és a csomót a két szál együttes meghúzásával felhúzzuk a vezetőszálra. Ez eddig egy fél laposcsomó. (középső ábra) Ezután a ugyanígy csomózunk, csak a jobb oldali szállal kezdjük, és a bal oldalival hurkolunk. Így készítjük váltogatva a bal és a jobb oldali szállal készített fél laposcsomókat.
Váltott laposcsomó készítése:
A laposcsomókat az előzőekben leírtak szerint elkészítjük, majd a két középső szálat széthúzzuk, a hurkoláshoz használt szálak felett. Így megcseréljük a két belső szálat a két külső szállal. A vezető szálakból lesznek a hurkoló szálak és fordítva. Az ábrán látható módon folytathatjuk tovább a laposcsomó készítését.
Spirálcsomó készítése:
Ugyanúgy készítjük, mint a laposcsomót, de most csak egy fél laposcsomót készítünk úgy, hogy mindig ugyan arról az oldalról kezdjük a hurkolást. Ezt ismételgetve szép spirális, csavart mintát kapunk. Attól függően, mely oldalról kezdjük a csomó készítését, a minta jobbra, illetve balra fog tekeredni.
Sorcsomó készítése:
Több, párhuzamosan egymás mellett futó szállal készíthetjük el a sorcsomókat. A vezetőszálat – a képen a bal oldali zöld szálat – feszesen tartjuk, amelyre alulról felfelé, kétszer hurkoljuk rá a szálakat, szorosan egymás mellé.
Oldalhurok készítése:
Ezt a csomót két szál zsineggel készítjük. Az egyik lesz a vezetőszál vagy tartószál (zöld), amelyet megfeszítünk, a másik lesz a hurkolószál (kék), amelyet ráhurkolunk a vezetőszálra, alulról felfelé, az ábra szerint. Az azonos irányba hurkolt csomókat szorosan húzzuk meg.
Váltott oldalhurok készítése:
Ezt a csomót hasonlóan készítjük, mint az oldalhurkot, mindössze annyi a különbség, hogy itt a vezetőszál két oldalán lévő szálakkal felváltva dolgozunk.
Ehhez a csomóhoz minimum három szál zsinegre van szükségünk. A középső a vezetőszál – ez lehet egy vagy több szál is, a képen a két fehér szál – amelyet kifeszítünk. Erre hurkolunk egy oldalhurkot a jobb oldali (piros) szállal, majd a bal oldali (zöld) szállal, és így folytatva, felváltva.
Váltóhurok készítése:
Két szállal készítjük ezt a csomót úgy, hogy az egyik szálat kifeszítjük, a másik szálat előtte vezetve ráhurkoljuk és meghúzzuk, majd ezt a szálat tartjuk feszesen, és az első szálat vezetjük át előtte. Így a váltakozó hurkolással cakkos fonatot készíthetünk.
Kezdő vagy záró csomó készítése:
A félbehajtott zsinegekből – amely 2-8 szál is lehet egyszerre – egy hurkot készítünk, majd az összes szálat áthúzzuk ezen a hurkon, jó erősen meghúzva azokat. Ügyeljünk arra, hogy a szálak lehetőleg párhuzamosan fussanak egymás mellett.